Przejdź do głównej zawartości

Rezygnacja podstawą szczęśliwego życia?

Sztuka rezygnacji jest podstawą szczęśliwego życia. Do takich wniosków ostatnio doszłam. 

Jeśli masz zbyt wielu znajomych to nie dasz rady spotykać się ze wszystkimi albo będziesz się spotykać częściej z Panną X, rzadziej z Panem Y i w efekcie wśród Twoich znajomych pojawi się Pan Foch i przestanie być tak pięknie. Z kogoś musisz zrezygnować. Z kogoś albo z częstotliwości spotkań. Nie dasz rady spotykać się ze wszystkimi tak samo często, a niestety Twoi znajomi mogą nie zrozumieć dlaczego spotykasz się z nimi rzadziej, niż z kimś innym.

 
Masz kilka hobby. Wszystkie tak samo wciągające i miotasz się codziennie między jednym i drugim, tak naprawdę nie czerpiąc przyjemności z żadnego. 

Masz apetyt na chipsy serowe, śledzia i czekoladę. I nie, nie jesteś w ciąży. Chcesz zjeść to wszystko ale nie możesz. To znaczy możesz, ale później może być nieprzyjemnie. 

Widzisz już o co mi chodzi? Nie możesz mieć wszystkiego. Musisz wybrać. Albo jedno albo drugie. Dzisiaj rezygnujesz z kawy z Panną X, śledzi i serialu, a jutro nie spotkasz się z Panem Y, zapomnisz o czekoladzie i nie przeczytasz kolejnego rozdziało książki. 

Doba ma tylko 24 godziny. W tym czasie musimy zmieścić mnóstwo aktywności. Nawet najbardziej zaawansowani w organizacji czasu nie są w stanie zrobić wszystkiego w jeden dzień. Żyjemy tu, teraz i w tym momencie co nie znaczy, że czegoś nie możemy odłożyć na później. Może nie na weekend czy za dwa tygodnie od piątku ale na następny dzień. Wybór tego na czym Ci w tym momencie najbardziej zależy i rezygnacja z innych rzeczy jest potwornie dla mnie trudna i ciągle się tego uczę. Są różne taktyki. 
Planowanie tygodnia na zasadzie dzisiaj czytam, jutro biegam, pojutrze maluje itd. Ma to swój urok ale tak sztywne trzymanie się grafiku nie jest dla każdego. 
Na drugim biegunie jest płynne manewrowanie aktywnościami w zależności od innych warunków. Dla mnie chyba najbardziej efektywne jest połączenie obu metod ale to nie jest żadne odkrycie bo ja uparcie staram się być człowiekiem środka. 
Podziwiam ludzi zdyscyplinowanych, trzymających się planu i realizujących go w 100%. To cholernie ciężka sprawa. Bardzo chce wyrobić w sobie taką dyscyplinę. Będzie mi łatwiej ogarnąć wszystko, czym chce się zajmować. Prościej by było darować sobie kilka rzeczy i skupić się na 1 czy 2... Eeeee 
Nierealne. 
Rezygnacja jest czymś zupełnie innym niż odpuszczanie. W obu przypadkach nie jest łatwo ale myślę, że warto nad tym popracować. Dziękuję, że jesteś :) Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chcesz poznać mnie bliżej:


  • polub Antyspołecznego Susła Obsesjonistę na Facebooku otrzymasz powiadomienie, o nowym poście tuż po jego publikacji,
  • podglądaj na  Instagramie dowiesz się co też Suseł wyrabia, co je, pije, czyta i gdzie się podziewa, kiedy nie ma go na blogu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bo baby są jakieś inne...

A są. Fakt niezaprzeczalny. Od facetów różni nas tyyyyyle rzeczy, a jedną z nich jest to, że my zupełnie nie potrafimy odpoczywać. Wyobraźcie sobie taką sytuację: bliżej nieokreślony mężczyzna, nazwijmy go Ziutek, idzie na urlop. Taki od dawna wyczekiwany ale niestety tylko tygodniowy. Pierwszy dzień urlopu: Ziutek wstaje rano i łapie za ścierę i pucuje całe mieszkanie na błysk. Potem robi obiad dla współmieszkańców, którzy urlopu nie mają. Po obiedzie prasuje tą stertę, która rosła od kilkunastu dni i groziła już zawaleniem. Dzień drugi urlopu: Ziutek zniesmaczony tym, że brudne okna psują efekt pięknie posprzątanego mieszkania znowu łapie za ścierę. Kiedy okna już błyszczą leci po mopa, żeby zmyć podłogę, która się podczas mycia zabrudziła. Wstawia jakieś pranie i gotuje obiad. Dzień trzeci urlopu: Ziutek zmienia pościel i stwierdza, że w sumie jest dosyć ciepło, można by to wykorzystać bo dawno nie prał kołder i poduszek. Szukając w trzewiach mieszkania zapasowego kompletu (Ziutek jes…

Dlaczego nie chcę mieć dziecka

Od kiedy zaczęłam świadomie myśleć o dzieciach, uważałam, że będę je mieć. Nie jedno bo sama jestem jedynakiem i wolałabym aby moje dziecko miało rodzeństwo. Wbrew pozorom życie jedynaka nie jest takie łatwe, lekkie i przyjemne. Bywa samotne i mając wybór wolałabym tego swojemu dziecku darować.
Dużo dużo później, kiedy poznałam Chomickiego, stwierdziłam że chciałabym te dzieci mieć z nim. Uważam że jest świetnym materiałem na rodzica.
Czas mijał, moje bliższe i dalsze koleżanki mnożyły się intensywnie i dookoła mnie było pełno słodkich bobasów. Przyszła mi do głowy myśl, że teraz jest ten moment. Po czym straciłam pracę i moment szlag trafił. Cały czas chodziła mi po głowie myśl, że czas mija, a moja macica niczyja, a bezrobocie skutecznie odwlekało wszystko w czasie. Byliśmy w stanie utrzymać siebie i tylko siebie. Jeszcze miesiąc bez pracy i nie byłoby ciekawie.
Teraz teoretycznie jetem w idealnej sytuacji do prokreacji ale... Nie jestem okazem zdrowia. Wśród moich chorób jest przesymp…

Będę z Wami szczera

Bardzo mocno zastanawiałam się nad publikacją tego postu. W końcu stwierdziłam, że mam to gdzieś - publikuję. Za wszelkie przykre następstwa czytania go nie odpowiadam.


Ostatnio mam wrażenie, że stoję w miejscu.  Ok, dopiero co kupiliśmy z Chomickim mieszkanie, ba! ślub był dla mnie dopiero co. Są to dwie ogromne zmiany, a mimo to czuję, jakby nic się nie działo.  Mam ten problem, że do szczęścia potrzebuję poczucia celu. Ot taka artystyczna dusza trochę. Bez konkretnego talentu.  Czy jednak jakiś/jakieś mam?  Mam ale bardziej wypracowane niż wrodzone co jest dla mnie całkiem w porządku bo do rzemieślników mam ogromny szacunek.  Z tych moich talentów chciałabym zrobić sposób na życie. Poczyniłam nawet pewne kroki ale w którymś momencie straciłam rozpęd. Bo nie widziałam natychmiastowym efektów. A ja muszę widzieć efekty teraz, już i natychmiast. Bo inaczej traci to dla mnie sens.  Problem w tym, że natychmiastowe skutki daje tylko przedawkowanie Xenny. Z wszystkim innym nie jest tak różowo.…